Zakup książki jako prezentu dla młodego człowieka, przestaje być banałem, a staje się nie lada wyzwaniem. Mimo że księgarnie zarówno stacjonarne, jak i internetowe uginają się od pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży, w przekonaniu coraz większej ilości osób obdarowujących, książka nie jest dobrym pomysłem na prezent. Bowiem ich zdaniem, nigdy nie stanie się niczym ponad przedmiotem zbierającym kurz. Nic bardziej mylnego! Prezent dla chłopca w formie książki nie jest prosty i bezsensowny, wręcz przeciwnie powinien stanowić wyzwanie i egzamin, którego wyniki mogą okazać się znane  szybciej niż może się wydawać. Dlatego warto do jej zakupu podejść odmiennie niż dotychczas i zastosować kryteria, które pomogą dokonać wyboru pozycji, która zainteresuje młodego człowieka, a może nawet odmieni jego życie.

Kim jesteś?

Przed podjęciem decyzji o zakupie książki w prezencie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z przyszłym czytelnikiem. Stawiane pytania powinny dać nam wiedzę, czy młody człowiek jest czytelnikiem, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z książką. Jeśli nie miał nawyku czytania, warto wybrać krótką pozycję, aby dostrzegał postęp i stosunkowo szybko ukończył czytanie danej pozycji. Kolejne pytanie powinno dotyczyć tego, na jakim etapie jest młody człowiek, czy okres dorastania przechodzi bez większych komplikacji, czy może dorośli słyszą wprost lub wyczuwają między wierszami jego niepokój, problemy w szkole, wśród rówieśników czy wobec nowo poznawanych przez dziecko zjawisk. Ustalenie powyższego, bez wątpienia zawęża krąg kategorii pozycji książkowych. Doprowadzi do wniosku, iż może warto wybrać powieść z morałem oczywistym lub subtelnie ukrytym, który pomoże dziecku w codziennych sytuacjach. Bez wątpienia kluczowe znaczenie mają zainteresowania młodego człowieka, ze szczególnym wskazaniem na te, które dopiero kiełkują, a za sprawą inspirującej książki mogą stać się bodźcem do rozwoju, działania, a kto wie może nawet kariery.

Z pozytywnym przesłaniem

Pomimo głębokiego przesłania lub ważnych tematów poruszanych w książce, warto jednak zwrócić uwagę na wydźwięk, zakończenie oraz język, jakim jest napisana. Prezent powinien dawać radość, zatem książka także nie powinna być pouczającą, narzucającą, wytykającą ludzkie błędy, a zdecydowanie optymistyczną i zawierającą morał. Brzmi jak nuda? A właśnie! Sztuką jest znaleźć taką książkę, aby miała w sobie te wszystkie cechy, a jednocześnie trzymała w napięciu, ciekawiła, zmuszała czytelnika do poświęcenia jej kolejnych minut, w celu odkrycia tego, co zawarte na kolejnych stronach.

Brzmi jak wyzwanie?

Obdarowywanie młodych ludzi wartościowymi książkami, tym właśnie powinno być — wyzwaniem! Wyzwaniem, które po osiągnięciu, zaprocentuje i da ogromną satysfakcję obdarowującemu, iż  dołożył cegiełkę do kształtowania mądrego, wartościowego człowieka.

Bez wątpienia warto poświęcić czas na wybór jednej z książek, które polecimy do przeczytania młodemu człowiekowi, uwzględniając jego upodobania, aktualny nastrój i zapał do czytania. Na pewno to zaprocentuje!